РОЛЬ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ У ПРОЦЕСІ ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ: ПРОБЛЕМНІ АСПЕКТИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ПУБЛІЧНОГО УПРАВЛІННЯ
DOI:
https://doi.org/10.35432/tisb312024314173Ключові слова:
місцеве самоврядування, територіальні громади, воєнний стан, повноваження, відбудова, планування, міжнародна допомогаАнотація
У статті досліджуються повноваження, проблеми та можливості органів місцевого самоврядування в Україні в умовах повномасштабного вторгнення Російської Федерації, зокрема, у контексті відбудови територіальних громад в умовах воєнного стану. Підкреслюється важливість децентралізаційних реформ, які надали органам місцевого самоврядування більше повноважень у питаннях управління ресурсами, розвитку інфраструктури та залученні інвестицій. Незважаючи на позитивні зміни, органи місцевого самоврядування стикаються з численними викликами, такими, як брак фінансування, кадрова недостатність та проблеми у залученні міжнародної допомоги. У статті аналізується необхідність розробки нових підходів до публічного управління, спрямованих на ефективне використання ресурсів та швидке відновлення інфраструктури. Також аналізуються дослідження українських та закордонних вчених, що стосуються відновлення України, підкреслюючи важливість міжнародної підтримки. Зроблено висновок про ключову роль органів місцевого самоврядування у забезпеченні стабільності і розвитку територій в умовах викликів, спричинених війною.
Посилання
Звіт про прямі збитки інфраструктури від руйнувань внаслідок військової агресії Росії проти України станом на початок 2024 року. URL : https://kse.ua/wp-content/uploads/2024/04/01.01.24_Damages_Report.pdf.
Місцеве самоврядування в умовах відновлення України: виклики та перспективи : матеріали Міжнар. круглого столу до Дня місцевого самоврядування в Україні (Київ, 9 груд. 2022 р.) : / за заг. ред. Л. Г. Комахи, В. С. Колтун, Ю. Ф. Дехтяренка. Київ : Навч.-наук. ін-т публ. упр. та держ. служби Київ. нац. ун-ту імені Тараса Шевченка, 2022. 166 с.
Пирога І.С., Пирога М.І. Роль місцевого самоврядування у відбудові в умовах воєнного стану : Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. Випуск 77: частина 1, 2023. – С. 117-123.
Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії РФ, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд : постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 р. № 473. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/473-2022-%D0%BF#Text.
Про затвердження Порядку виконання робіт з демонтажу об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів : постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 р. № 474. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/474-2022-%D0%BF#Text.
Про затвердження Порядку поводження з відходами, що утворились у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків : постанова Кабінету Міністрів України від 27.09.2022 р. № 1073. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1073-2022-%D0%BF#Text.
Про затвердження Порядку розроблення, проведення громадського обговорення, погодження програм комплексного відновлення області, території територіальної громади (її частини) та внесення змін до них : постанова Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 р. № 1059. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1159-2022-%D0%BF.
Про реалізацію експериментального проекту із створення, впровадження та забезпечення функціонування Єдиної цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови об’єктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури : постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2022 р. № 1286. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/en/1286-2022-%D0%BF?lang=en#Text.
Програма відновлення Бучанської міської територіальної громади «VDOMA KRASHCHE» : рішення Бучанської міської ради від 20.09.2022 № 3151-33-VIII. URL : https://bucha-rada.gov.ua/content/perelik-diyuchyh-miscevyh-cilovyh-program.
Digital Ecosystem for Accountable Recovery Management. URL : https://dream.gov.ua/ua.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).