ТИПОЛОГІЯ МЕДИЧНОГО ТУРИЗМУ ЯК ОБ’ЄКТУ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ (ПОЧАТОК)

Автор(и)

  • Дмитро Тишко к.мед.н., доцент доцент кафедри ортопедичної стоматології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Україна https://orcid.org/0000-0003-4271-0812

DOI:

https://doi.org/10.35432/tisb302023318988

Ключові слова:

туризм, медичний туризм, типологія туризму, класифікація туризму, об’єкт державної політики

Анотація

У сучасному світі глобалізація та інтеграція міжнародних ринків створюють нові можливості для розвитку країн, зокрема у сфері медичних послуг. Медичний туризм стає важливим елементом не лише економічного зростання, але й підвищення конкурентоспроможності держави на світовій арені. Багато країн уже усвідомили стратегічний потенціал цієї галузі та впроваджують політики, спрямовані на її розвиток.

Мета статті полягає в досліджені медичного туризму з огляду на об’єкт державної політики. В процесі аналізу наукової літератури, було встановлено, що питання сутності та класифікації медичного туризму піднімалися в працях вітчизняних та зарубіжних вчених, однак, більшість підходів не передбачають міждисциплінарних та міжсистемних властивостей, що є важливим для формування та реалізації державної політики в досліджуваній сфері. Класифікація, групування та систематизація є ключовими методами, що дозволяють детально вивчити медичний туризм як об’єкт наукового дослідження та державного регулювання. Зважаючи, що медичний туризм в першу чергу асоціюють із видом туризму було встановлено, що необхідним є виявлення його місця в загальній класифікації туризму, що досліджувалася в різних наукових джерелах. Автором було розглянуто найбільш комплексні підходи до класифікації туризму та визначено місце в них медичного туризму, що в подальшому дозволить виявити його властивості в першу чергу як специфічного виду туризму, а в подальшому обґрунтувати його комплексний міжсистемний зміст.

Зокрема в статті проаналізовано туризм за такими класифікаціями: економічні підходи до класифікації туризму; багаторівнева класифікація за широким спектром типів, видів та категорій туризму; розглянуто класифікацію туризму, що характеризує його мету та індивіда, що обрав той чи інший туристичний продукт; розглянуто класифікацію спеціалізованого туризму, який пропонують здійснювати за метою, також пропонують класифікувати туристичні ресурси; класифікація туристичних подорожей в контексті використання різних видів транспорту; багаторівнева класифікація туризму, яка передбачає виділення туризму за формами та видами, охопленням територій, терміном поїздки, сезонністю та інтенсивністю, формою організації та обслуговування; правова класифікація туризму; особливості формування класифікаційних ознак туризму як виду економічної діяльності.

Систематизація різноманітних класифікаційних ознак туризму, дозволить розробити багаторівневу класифікацію, яка дасть змогу точно визначити місце та роль медичного туризму.

Посилання

Джинджоян В.В. Діяльність туристичних підприємств та класифікація туристичних програм. Інвестиції: практика та досвід. 2019.№ 24. С. 49-53.

Кифяк В.Ф. Організація туризму. Чернівці: Книги-ХХІ, 2008. 344 с.

Ковешніков В.С., Ліфіренко О.С., Стукальська Н.М. Інноваційні види туризму. Інвестиції: практика та досвід. 2016. №4. С. 38-44.

Ковешніков В.С., Ліфіренко О.С., Стукальська Н.М. Питання класифікації в сфері туризму. Економіка та держава. 2016. № 6. С. 29-31.

Колесник О.О. Формування класифікаційних ознак туризму в системі економічних аспектів розвитку суспільства. Вісник ЖДТУ. 2009. № 1(47). С. 171-175.

Колосінська М.І. Підходи до класифікації видів та форм туризму Миколаївський національний університет імені В.О. Сухомлинського. 2016. Випуск 9. С. 146-150.

Кузик С. Класифікація туристичної діяльності. Вісник Львівського університету. 2010. Вип. 38. С. 167-173.

Мальська М.П., Худо В.В., Цибух B.I. Основи туристичного бізнесу: Навчальний посібник. Київ: Центр навчальної літератури, 2004. 272 с.

Марценюк Л.В. Розробка класифікації туристичних подорожей з використанням різних видів транспорту. Економiка та держава. 2016. № 4. С. 21-27.

Огієнко А. В. Видові ознаки класифікації туризму: регіональний аспект. Modern Economics. 2020. № 20(2020). С. 167-174.

Організація туризму : навч. посіб. / МОН України, Уманський держ. пед. ун-т імені Павла Тичини ; уклад. О. М. Перепелюк. Умань : Сочінський М.М., 2022. 128 с.

Організація туризму: підручник / І.М. Писаревський, С.О. Погасій, М.М. Поколодна та ін.; за ред. І.М. Писаревського. Х.: ХНАМГ, 2008. 541 с.

Романова А.А. Види туризму та їх класифікація у контексті сучасних тенденцій розвитку туріндустрії. Економіка і регіон. 2017. № 4 (65). С. 13-19.

Семенова М.В. Правова класифікація туризму та регулювання туристичної діяльності. Право та інноваційне суспільство. 2015. № 1(4). С. 82-89.

Спеціалізований туризм: навч. посіб. / Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, каф. туризму та країнознавства. Кривий Ріг: ДонНУЕТ, 2021. 173 с.

Lunt N., Smith R., Exworthy M., Green S., Horsfall D. and Mannion R. Medical Tourism: Treatments, Markets and Health System Implications: A scoping review. 2015. OECD On-Line Bookstore. URL: https: www.oecd.org/els/healthsystems/48723982.pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-28

Номер

Розділ

ДОСЛІДЖЕННЯ.РОЗРОБКИ.ПРОЕКТИ