ІННОВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ЯК ОБ'ЄКТ УПРАВЛІННЯ ТРАНСПОРТНОЮ СИСТЕМОЮ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • Наталія Костенюк к.держ.упр., доцент кафедри соціально-гуманітарних наук Навчально-наукового інституту публічної служби та управління Національного університету «Одеська політехніка», Україна https://orcid.org/0000-0001-6723-7166
  • Катерина Костенюк аспірант кафедри економічної теорії та підприємництва на морському транспорті Національного університету «Одеська морська академія», Україна https://orcid.org/0000-0002-9525-5115

DOI:

https://doi.org/10.35432/tisb322024320637

Ключові слова:

інноваційна діяльність, інноваційний процес, транспортна система, технології, управління

Анотація

У статті розглянуто інноваційна діяльність як об'єкт управління транспортною системою України. Наголошено на її ролі у підвищенні ефективності функціонування транспортної галузі, її здатності швидко та ефективно адаптуватися до сучасних глобальних викликів і тенденцій, а також у забезпеченні сталого, довготривалого розвитку. Автори акцентують увагу на нагальній необхідності впровадження сучасних, передових технологій, активізації процесів цифровізації, оптимізації та модернізації управлінських підходів, а також імплементації та гармонійної інтеграції кращого європейського досвіду в національну практику. Підкреслюється, що інноваційна діяльність є не просто одним із факторів, а основним рушієм модернізації транспортної інфраструктури, підвищення конкурентоспроможності галузі на міжнародному рівні та зміцнення економіки України в цілому. У статті акцентовано увагу на першочерговій важливості впровадження інноваційних технологій для модернізації транспортної інфраструктури та підвищення ефективності роботи транспорту в країні. Дослідженням виявлено, що інноваційні процеси здатні не тільки значно покращити основні економічні показники, але й вплинути на екологічну та соціальну складові, забезпечуючи, таким чином, стійкість і поступальний розвиток транспортної системи. Для досягнення цих амбітних цілей необхідно ретельно та зважено організувати управлінські механізми, орієнтуючи їх на сучасні світові тенденції та новітні технологічні досягнення, що дозволить максимально ефективно використовувати потенціал інновацій.

У статті детально розглядається саме поняття інноваційної діяльності, як невід'ємного аспекту управління транспортною системою України, оскільки вона є каталізатором модернізації інфраструктури, значного підвищення ефективності та безпеки транспортних перевезень, як пасажирських, так і вантажних. Впровадження нових технологій і прогресивних підходів дозволяє ефективно вирішувати наявні проблеми, такі як критичне перенавантаження доріг, значне погіршення стану навколишнього середовища, а також сприяє оптимізації складних логістичних процесів. Для успішної реалізації інноваційних ініціатив та досягнення бажаного результату необхідно комплексно підходити до формування стратегії розвитку транспортної галузі, обов'язково враховуючи економічні, соціальні та екологічні фактори.  Це, в свою чергу, вимагає високого рівня узгодженості та ефективної взаємодії між державними структурами, представниками бізнесу та науковими установами, що є запорукою стабільного зростання та гармонійного розвитку транспортної галузі України в довгостроковій перспективі.

Посилання

Белявцева В.В. Методологія управління інноваційним розвитком регіону : монографія. Харків : «Друкарня Мадрид». 2017. 215 с.

Ільченко С. В., Машканцева С. О. Інвестиційний клімат розвитку транспортної галузі в контексті економічних тенденцій регіону. URL: https://repo.btu.kharkov.ua/bitstream/123456789/5956/1/40.pdf

Забарна Е.М., Щьокіна Є.Ю. Система організаційно-управлінських інновацій в розвитку сучасних регіонів України: монографія. Херсон: Олдіплюс, 2019. 244 с.

Коверга C.В., Крутогорський Я.В., Попова Г.В. Формування системи управління інноваціями: підходи, принципи, розвиток. Цифрова економіка та економічна безпека. 2023. № 7 (07). С. 23-31.

Коверга С.В., Касьянова Н.В., Павлович Р.В. Інвестиційне забезпечення розвитку національної інноваційної системи України: стратегія, оцінка, концепції: монографія. Слов’янськ: Вид-во Б.І. Маторіна, 2020. 197 с.

Проблеми та перспективи розвитку інноваційної діяльності в Україні: виклики воєнного часу : тези доп. ХІV Міжнар. бізнес-форуму (Київ, 23 берез. 2023 р.) / відп. ред. А. А. Мазаракі. – Київ : Держ. торг.-екон. ун-т, 2023. 197 с.

Стадник В.В., Головчук Ю.О. Управління інноваціями на основі розвитку партнерських відносин підприємства: монографія. Кам’янець-Подільський: ТОВ «Друкарня «Рута», 2020. 232 с.

Степаненко С. В., Городецька Т. Е., Руденко С. В. Інвестиційна складова розвитку транспортної системи України. Економічний простір. 2023. № 184. С. 123–128.

Черноіванова Г.С. Організаційно-економічне забезпечення управління інноваціями та інноваційною працею: монографія. Харків: ФОП Лібуркіна Л.М., 2018. 284 с.

Управління інноваційним розвитком : навч. посібн. / Юринець З.В., Гнилянська Л.Й., Юринець Р.В. – Львів : СПОЛОМ, 2021. 132 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-26

Номер

Розділ

ДОСЛІДЖЕННЯ.РОЗРОБКИ.ПРОЕКТИ