ПРОФЕСІЙНА ПІДГОТОВКА ФАХІВЦІВ З БЕЗПЕКИ: ДИНАМІКА ТА МОДЕЛІ (англ)
DOI:
https://doi.org/10.35432/tisb312024306619Ключові слова:
безпека, фахівці з безпеки, професійна підготовка, професійна підготовка фахівців з безпеки, компоненти професійної підготовки фахівців із безпеки, професійні виклики, модель управління професійною підготовкою фахівців з безпекиАнотація
У статті розглянуто динаміку та моделі професійної підготовки фахівців з безпеки. У роботі досліджено структуру професійної підготовки фахівців з безпеки та її складові: професійно-адаптаційний компонент; когнітивно-компетентнісний компонент; самоактуалізаційний компонент; мотиваційно-діяльнісний компонент; ціннісний компонент. Зазначено, що випускники, які успішно пройшли програму навчання, повинні бути готові долати професійні виклики в різних сферах професійної діяльності. Ці сфери охоплюють різні ролі: організаційно-управлінські, дослідницькі, експертні, наглядові, проектні, сервісно-операційні, виробничо-технологічні, а також інспекційні та аудиторські ролі. Визначено ключові компетенції випускника, незалежно від конкретного напряму чи профілю підготовки: політична та соціальна компетентності; компетенції щодо організації життя в полікультурному суспільстві; комунікативні компетенції; компетентності для життя в інформаційному суспільстві; компетенції навчання впродовж життя. Професійна підготовка фахівців з безпеки дозволяє розробити комплексну модель управління їхньою професійною освітою з такими взаємопов’язаними блоками, як: цільовий блок; методичний блок; змістово-функціональний блок; критеріально-діагностичний блок; формуючий блок; блок ефективності/результату. Кожен блок аналізується щодо його впливу на професійну підготовку спеціалістів з безпеки. Зроблено висновок про професійну підготовку фахівців сектору безпеки, яка характеризується низкою особливостей, таких як: виникнення та впровадження модернізаційних змін з метою реагування на різноманітні загрози; запровадження міжнародних стандартів, спрямованих на вдосконалення відповідних державних органів, що потребує подальшого дослідження.
Посилання
Артюшин Г., Тушко К. Сучасні тенденції професійної підготовки фахівців сектору безпеки та оборони у країнах, що розвиваються. Збірник наукових праць Національної академії державної прикордонної служби України. СЕРІЯ: Педагогічні науки. № 2 (21). 2020. C. 5-17.
Демідова Ю. Є., Мовмига Н. Є. Педагогічний аспект професійної підготовки фахівців з безпеки трудової діяльності. Імідж сучасного педагога. 6 (213). 2023. C.104–110.
Дяченко‐Богун М. Активні методи навчання у вищому навчальному закладі. Витоки педагогічної майстерності. 2014. Випуск 14. 2014. С.74-79.
Кобилянський, О., Дембіцька, С. Формування працеохоронної компетентності в процесі професійної підготовки фахівців механічної інженерії. Professional Pedagogics. 1 (26). 2023. C.15-23.
Черкашин А. Світовий досвід впровадження теорій лідерства у стратегію підготовки майбутніх фахівців державної служби з надзвичайних ситуацій. теорія і практика управління соціальними системами. № 1. 2023. C.98-115.
Шароватова О., Морозов А. Сучасні особливості професійної підготовки майбутніх фахівців з цивільної безпеки й охорони праці. 2021. URL: www: repositsc.nuczu.edu.ua/bitstream/123456789/14054/1/Шароватова%20О.%20Морозов%20А.%20ОДАБА%202021.pdf
Augier M., Hughes W. Innovative thinking: the role of professional military education. 2019. URL: http://cimsec.org/innovative-thinking-the-role-of professional-military-education/40280
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).