РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОЄКТІВ ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНОГО ПАРТНЕРСТВА: СВІТОВИЙ ДОСВІД ДЛЯ УКРАЇНИ (англ)
DOI:
https://doi.org/10.35432/tisb322024319549Ключові слова:
державно-приватне партнерство, регіональний розвиток, концесія, контрактні відносини, державне управлінняАнотація
Актуальність завдання щодо вироблення ефективного в українських умовах механізму державно-приватного партнерства обумовлено важливістю даного інституту для стратегічного розвитку регіонів. В то же час, на сучасному етапі розвитку економічних відносин, з урахуванням глобалізаційних тенденцій та пов’язаних з цим трансформаційних процесів, система взаємодії інститутів державного та приватного секторів набуває все більшого значення. Нестабільність, схильність до системних криз і нестача ресурсів у держави для фінансування розвитку усієї необхідної інфраструктури передбачають активізацію державних інститутів з метою підтримки та стимулювання національних підприємницьких ініціатив. У цих обставинах однією з найбільш адекватних сучасним реаліям форм сприяння регіональному розвитку виступає модель державно-приватного партнерства, що довела свою високу ефективність у багатьох розвинених країнах.
У статті через аналіз особливостей організаційно-управлінського механізму державно-приватного партнерства в країнах світу автори виявляють його потенціал як інститут розвитку територій та стимулювання підприємницької діяльності. На прикладі успішно реалізованих проєктів у Франції, Великій Британії, Фінляндії, США та Канаді досліджено практичні аспекти впровадження моделі державно-приватного партнерства.
Продемонстровано, що ініціативи розвитку інфраструктури, охорони здоров’я, освіти, транспортного сполучення тощо, реалізовані за допомогою ДПП мають позитивний ефект, незважаючи на наявні певні проблеми у реалізації. Спираючись на результати розвитку ДПП в Європейському Союзі та окремих країнах, обґрунтовано можливості вдосконалення даного механізму взаємодії держави й бізнесу на регіональному рівні.
На підставі проведеного аналізу вітчизняного досвіду реалізації проєктів державно-приватного партнерства в Україні наголошується на тому, що хоча створена певна нормативна база для реалізації таких проектів, значний відсоток договорів на їх реалізацію не був доведений до завершення.
На основі проведеного аналізу автори зазначають, що інструменти використані в різних країнах мають свою специфіку та відмінності. Водночас їх поєднує наявність суспільно значущої мети та взаємовигідний характер. Механізм державно-приватного партнерства дозволить вирішити державні завдання з переходу України до інноваційного соціально орієнтованого типу економіки, створення сучасної регіональної інфраструктури, не витрачаючи значних коштів з бюджету, забезпечуючи високу якість об’єктів і їх ефективне використання.
Посилання
Bila I. Illichova E. World Experience of State-Private Partnership, (2018), Global and National Problems of Economics, Issue 21, 2018, 126-129. URL:
http://global-national.in.ua/archive/21-2018/25.pdf
Healthcare UK. Public Private Partnerships, (2013), URL: https://assets.publishing.service.gov.uk/media/5a7c7835e5274a559005a152/07_PPP_28.11.13.pdf
Kvilinskyi O., Maslov V., Luzhna A. Economic Features of Public-Private Partnership Development: Global Trends and Domestic Experience of the Pre-War Period, (2022), Socio-Economic Relations in the Digital Society, 4(46), 2-14. URL: https://ser.net.ua/index.php/SER/article/view/472
On Public-Private Partnership. Law of Ukraine, (2010), Verkhovna Rada of Ukraine, Official web-site. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2404-17#Text
PPP & Concessions: the French experience, (2022). URL:
Public Private Partnership (PPP). ICAO. Economic development, (2024), URL:
https://www.icao.int/sustainability/Pages/im-ppp.aspx
Public Private Partnerships: USA, (2021), URL:
https://www.bracewell.com/resources/public-private-partnerships-usa/
Svirko S., Vlasiuk T., Shevchuk O., Suprunova I. Public-Private Partnership as a Tool for Innovative Development of Urban Areas. (2023). Economics, Management and Administration, (1(103), 118–127. URL: https://doi.org/10.26642/ema-2023-1(103)-118-127
Tekes – the Finnish Funding Agency for Innovation. (2024), URL: https://ictagrifood.eu/node/14134
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).